wtorek, 20 marca 2018

Legenda o samobójstwie, David Vann

Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

MOJA OCENA: ★★★★★

OPIS: Kiedy ojciec proponuje Royowi spędzenie kilku miesięcy na odludnej wyspie Sukkwan, tylko we dwóch, chłopak waha się, zanim postanowi opuścić dom i znaną sobie codzienność. Nic nie potoczy się tak, jak sądzili. Życie zaskakuje i ciągle przypomina, że nie wszystko można przewidzieć, zaplanować i ułożyć po swojemu. Ważne jest, by przetrwać, odnaleźć radość tam, gdzie tylko się da, i wybaczyć innym ich słabości.
Skomplikowane relacje rodzinne, trudne wybory, miłość i namiętności, to wszystko znajdziemy w oszczędnej prozie Davida Vanna, która targa emocjami czytelnika i której nie da się zapomnieć.

RECENZJA: Kiedy David Vann miał 13 lat, jego ojciec popełnił samobójstwo.

Jego rodzice byli rozwiedzeni i gdy David był w ósmej klasie, ojciec zaproponował mu, aby przeprowadził się na rok do niego, do Fairbanks na Alasce, żeby razem pomieszkać. David odmówił. Dwa tygodnie później jego ojciec zastrzelił się z pistoletu. Rozmawiał wtedy przez telefon ze swoja druga zona.

Dlaczego o tym piszę? Dlatego, że aby naprawdę zrozumieć te książkę musimy wiedzieć jak bardzo osobista jest ona dla samego autora i jak bardzo trudna i przerażająca jest opisana w niej historia. Zwłaszcza jej centralny, absolutnie szokujący punkt zwrotny. Tylko wtedy możemy naprawdę docenić niezwykłość "Legendy o samobójstwie". 

Jest to niejako próba przepisania na nowo prawdziwych wydarzeń z młodości Vanna, odwrócenia tego co się stało.  Wskazuje już na to sam tytuł książki: to przecież LEGENDA o samobójstwie, nie historia o samobójstwie, nie opowieść o nim. David przepisuje ja od początku, układa na nowo, miesza fakty z fikcja, prawdę z mitem, wymyśla całkiem nową legendę. Taką która szokuje, zwala z nóg, nie daje się zapomnieć ani zignorować. Być może ta nowo wykreowana baśń ma także odebrać ojcu możliwość posiadania ostatniego słowa. 
Książka napisana jest w formie kilku opowiadań składających się na jedna całość, połączonych postacią Roya (uosobienie Davida) i jego ojca. Niech was to jednak nie zniechęca. Książka jest zajmująca i niezwykła, choć z pewnością smutna. Jest pełna bólu, poczucia beznadziei i rezygnacji, jak tez desperackiej walki o coś, co jest już stracone.  Jest to jedna z tych opowieści, które na długo zapadają nam w pamięć. Jeśli w tym roku przeczytacie tylko jedna książkę, niech będzie to właśnie "Legenda o samobójstwie". Nie pożałujecie.


*źródło opisu ksiazki: materialy wydawnictwaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza