sobota, 1 lutego 2020

Siedmiu mężów Evelyn Hugo, Taylor Jenkins Reid

MOJA OCENA: 

Tłumaczenie: Agnieszka Kalus

OPIS: Powieść, którą pokochały setki tysięcy Amerykanek! 


To spotkanie zmieni życie Monique. Młoda dziennikarka dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu z Evelyn Hugo – aktorką, która ma za sobą imponującą karierę w Hollywood. Warunek jest jeden: ta rozmowa nie może zostać opublikowana przed śmiercią artystki. Evelyn opowiada o tym, jak wyrwała się z biedy i trafiła do wymarzonego świata kina. Sława, pieniądze, skandale i blask reflektorów… W Hollywood nikt nie jest bez grzechu. Dlaczego Evelyn ma za sobą aż siedem małżeństw? Kogo kochała naprawdę? Jej życie kryje tajemnice, które nigdy nie powinny trafić na pierwsze strony gazet. 
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Marilyn Monroe i Audrey Hepburn! Gdyby Evelyn Hugo istniała naprawdę, byłaby ich najlepszą przyjaciółką albo… największą konkurentką. 

RECENZJA: Bardzo długo broniłam się przed przeczytaniem tej książki. Wydawało mi się, że nie jest w moim typie i że historia gwiazdy kina z minionych lat będzie mnie niemiłosiernie nudzić. No bo co może być takiego ciekawego w posiadaniu siedmiu mężów, bogactwie i błyskotliwej kariery aktorskiej? Wydawało mi się, że to historia nie dla mnie.   

Nie miałam pojęcia jak bardzo się myliłam osądzając tą książkę przed przeczytaniem, bo historia Evelyn Hugo nie jest taką, na jaką z początku wygląda. Nie jest to historia o rozpieszczonej gwieździe Hollywood, która rzuca pieniędzmi na prawo i lewo, facetów zmienia częściej niż rękawiczki i na wszystko narzeka, bo jest znudzona życiem.  Taylor Jenkins Reid stworzyła skomplikowaną boha terkę, która jest kimś dużo więcej niż tylko gwiazdą filmowa. Jest kobietą z krwi i kości, której historia jest zagmatwana i często kontrowersyjna a której, pomimo wszystkich jej wad i błędów, nie da się nie lubić i nie podziwiać.  

Evelyn skrywa mnóstwo sekretów choć wiedzie życie na świeczniku, w blasku fleszy, obserwowana przez wszystkich w dzień i w nocy. Jest niezwykle bystra i przebiegła, zdolna do manipulacji, kłamstw i intryg. Potrafi być bezwzględna, żeby zdobyć to, czego potrzebuje i wystarczająco wyrachowana, żeby wykorzystać ludzi i sytuacje, by posunąć swoja karierę do przodu.  Jest niedoskonała, pełna wad i sprzeczności i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Z drugiej strony jest lojalną przyjaciółką, zdolną do najwyższych poświeceń dla ludzi, których kocha bez względu na konsekwencje. Jest silną i niezależną kobietą, która postanowiła wziąć swoje życie i karierę we własne ręce, zapłaciła za to wysoką cenę a jednak Evelyn Hugo za nic nie przeprasza, niczego nie żałuje, niczego nie chce zmieniać. Gdyby miała przeżyć to życie jeszcze raz, podjęłaby te same decyzje, dokonała tych samych wyborów. I tu, wydaje mi się, kryje się prawdziwy sekret mojej sympatii do bohaterki: ona dokładnie wie kim jest i akceptuje samą siebie ze wszystkimi swoimi zaletami, wadami, błędami i sukcesami. Po prostu jest tym, kim jest i za to nie przeprasza. Podoba mi się to u niej i nieco jej tego zazdroszczę.   

Cztery gwiazdki ode mnie dla Evelyn Hugo. 

*źródło opisu książki: materiały wydawnictwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz